مرکز مشاوره ازدواج

بیمارستان  اسدآبادی

 تاریخ تاسیس: ۱۳۷۶

 تلفن: ۰۴۱۳۲۸۰۱۷۷۷

 آذربایجان شرقی، تبریز، خيابان بهار جنب هنرستان کشاورزی مرکز آموزشی و درمانی اسد آبادی

خدمات


بسمه تعالی

 مراكز مشاوره حین ازدواج در سراسر كشور اساسا با هدف غربالگری زوجین ناقل تالاسمی برای پیشگیری از تولد نوزادان ماژور تاسیس شده است لذا مشاوره حین ازدواج بیمارستان اسد آبادی نیز برای تامین این هدف از سال 1376 شروع به فعالیت نموده كه خوشبختانه با اجرای این برنامه به جرات می توان گفت كه تولد موارد مبتلا به تالاسمی ماژور به صفر رسیده است. همزمان با غربالگری تالاسمی، آزمایشات اعتیاد از هر دوی زوجین، VDRL از آقایان و بانوان انجام می‌گیرد. آموزش زوجین از همان ابتدا مد نظر بوده لذا از همان بدو تاسیس مراكز مشاوره صورت می‌گرفته است.

 از آنجاییكه اكثر مراجعین مشاوره قبل از ازدواج را نسل جوان تشكیل می دهد لذا گلوگاه مهمی است در جهت تامین نیازهای آموزشی زوجین برای داشتن زندگی بهتر، پس برای كسب مهارت های لازم زندگی در مدت زمان محدود محل مناسبی به نظر می رسدكه البته به مرور زمان این فرآیند كارآمدتر شده است. ازسال 1389 بعداز نیازسنجی زوجین، آموزش ها مدون تر، منسجم تر و با عناوین خاصی ارایه می گردد و هر دوی زوجین ملزم به شركت در این كلاس های آموزشی می باشند. در راستای ارتقای بهداشت و سلامت جامعه نیز در این مركز واكسیناسیون تؤام (دیفتری-كزاز) در صورت لزوم صورت می گیرد. شایان ذكر است كه این مركز پذیرش 60% از داوطلبان ازدواج را در سطح شهرستان تبریز برعهده دارد.

 نکاتی که مراجعه کنندگان عزیز مدنظر داشته باشند

 1- مدارك لازم جهت پذیرش:

الف: اصل شناسنامه زوجین

 ب: یك قطعه عكس 4×3 از زوجین

 ج: معرفی نامه محضر

توجه: درصورت مفقود شدن شناسنامه گواهی مشخصات عكس‌دار جهت پذیرش نیاز میباشد كه زوجین می‌توانند از طریق ثبت احوال جهت صدور آن اقدام فرمایند. درصورتیكه زوجین از اتباع خارجی باشند، علاوه بر پاسپورت، ارایه گواهی یا فرم اقامت ازدواجی كه از اداره گذرنامه دریافت كرده اند جهت انجام آزمایشات الزامی است. تمدید مهلت آزمایشات مقدور نبوده و در صورت پایان یك ماه، آزمایشات باید تكرار شود.

2- ازدواج فامیلی(اعم از دور و نزدیك) درمركز مشاوره «هفتم تیر» پذیرش می شوند.

3- چنانچه عروس 16 سال تمام نباشد، درمركز مشاوره «هفتم تیر» پذیرش می شوند.

 آدرس مرکز مشاوره «هفتم تیر» : خیابان منجم، ایستگاه ناصر، مركز مشاوره هفتم تیر

 4- حضور زوجین در كلاس های آموزشی اجباری و الزامی است.

 5- درصورت عدم شركت در كلاس های آموزشی،نتایج آزمایشات چه به صورت كتبی و چه به صورت شفاهی داده نخواهد شد.

 6- شروع كلاس ها در روزهای عادی از ساعت 11:45 و در روزهای پنجشنبه از ساعت 10:45 میباشد و درصورت تاخیر زوجین روز دیگری میتوانند شركت كنند.

7- مدت كلاس یك ساعت و نیم بوده و در پایان كلاس در صورت آماده بودن نتایج آزمایشات به نوعروسان تحویل داده خواهد شد.

8- درصورت نیاز واكسیناسیون زوجین انجام خواهد شد.

9- درصورتیكه زوجین داروی خاصی مصرف می كنند به پزشك مركز مشاوره اطلاع دهند.

10- درصورت مثبت بودن تست اعتیاد هریك از زوجین، نتیجه به اطلاع طرفین و خانواده ها خواهد رسید.

توجه: اگر درهركدام از مراحل ذکر شده مشكلی ایجاد شود به فراخور آن، فرآیند طول خواهد كشید و لذا برنامه ریزی برای ازدواج باید پس از اخذ نتیجه آزمایشات صورت گیرد.